KVÍZ: Poznáte česká jídla podle jejich vtipných názvů? Otestujte se!

23. května 2025 • 04:56

Cmunda, zemlbába, kuba, oukrop, kulajda… Pod těmito názvy si většina z nás ještě dokáže představit konkrétní jídla. Existuje ale řada dalších, méně známých, která možná znaly naše prababičky nebo se někde ještě stále používají, ale jde pouze o krajové záležitosti. Vyzkoušejte si v našem kvízu, zda poznáte, jaká jídla se skrývají pod mnohdy vtipnými názvy.

A protože jde o lidové názvy, bývají i jídla, která se za nimi skrývají, lidová,  jednoduchá, ze surovin, které byly v chudých rodinách k dispozici. Většinou to byly brambory, zelí, kroupy, jablka, česnek, sádlo, běžně dostupné koření…

Vyzkoušejte si v našem kvízu, kolik takových jídel podle jejich názvů poznáte:

Jak se dělá hop do vody nebo vopiška

Slyšeli jste někdy o pokrmu s poetickým názvem hop do vody? Tato moučná polévka, známá také jako zakvrdlenka, pochází z Podkrkonoší. Její název je odvozený od způsobu přípravy. Ve vodě rozmíchaná mouka se vlila do vařící osolené a sádlem omaštěné vody. Dnes se už v domácnostech nevaří, jako regionální specialita bývá ale někdy v nabídce některých restaurací. A když už jsme u polévek a v oblasti Krkonoš, víte, z čeho se vaří vopiška? Základem této polévky původem z Krkonoš jsou nasekané jarní byliny, hlavně kopřivy nebo libeček. Právě od krajového názvu libečku - opich, je odvozeno jméno této polévky. Libeček se s oblibou přidával i do jiných jídel, například do kysela nebo omáčky zvané vopichoutka. A jak se polévka vopiška připravovala? Do vroucí osolené a omaštěné vody se vmíchal česnek a nadrobno nasekané bylinky. Vopiška se podávala s osmaženým, na kostičky nakrájeným chlebem, případně se k ní chléb jen tak přikusoval. 

A jestlipak víte, co to je sloní žrádlo? 

Video se připravuje ...

Zdroj: Videoredakce ženských titulů, CNC

Zdroj: Recepty.cz, F.O.O.D., receptyonline.cz, Kulinární dědictví Čech, Moravy a Slezska (vydala Slezská univerzita v Opavě)

Autor: Anna Kopečková
 
OSZAR »