Pivo na talíři bude chutnat i abstinentům. S pěnivým mokem upečete chleba, uvaříte polévku i ochutíte maso
Pivo patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje na světě. Není divu, protože se jeho historie datuje již od starověkých civilizací. Pivo bylo po tisíciletí využíváno nejen jako opojný nápoj, ale i jako lék. A výborným pomocníkem je i v kuchyni.
Podle legendy bylo pivo objeveno v Mezopotámii líným pekařem, který nechal dlouho kvasit chlebové těsto na slunci. Došlo k fermentaci, která přeměnila těsto v tekutou hmotu – prapředchůdce piva – s opojným účinkem. Staří Egypťané pili kvašený nápoj při slavnostech a opulentních hostinách, Řekové a Římané receptury na pivo zdokonalovali a germánské národy se do piva vyloženě zamilovaly, což trvá dodnes. V raném středověku se vařením piva zabývali mniši v klášterech. Dostali dokonce svolení od papeže, aby ho mohli konzumovat v období půstu místo jídla. S rozvojem řemesel se začalo pivo vařit v pivovarech a tím se stalo běžně dostupným alkoholickým nápojem.
Vynikající jsou buřty na pivu:
Pro chuť i pro zdraví
Již staří léčitelé znali příznivé účinky piva. Často bylo využíváno jako lék na zažívací problémy. Pivo obsahuje zdraví prospěšné vitaminy skupiny B, biotin, kyselinu listovou, ale i draslík, hořčík, křemík nebo fosfor. Někteří odborníci uvádějí, že mírné množství konzumace piva je pro zdraví dokonce přínosné. Pivo však není nutné pouze pít, uplatnění si našlo i v kuchyni. Výborně ladí například s masem.
Jaké pivo v kuchyni používat
Ke krátkému vaření se většinou hodí spíše slabší, méněstupňové pivo. Do marinád, na dušení a pečení lze použít i velmi silná tmavá piva, svrchně kvašená a pšeničná piva. Do těst jsou dobrá spíše sladší piva, která urychlí kvašení. Vždy však dodržujte recepturu a vyhněte se myšlenkám, že se dobrým pivem nedá nic zkazit. Dá, a to výrazně! Některé druhy piv obsahují poměrně dost cukru, který při intenzivním výpeku může zhořknout. Podobně může dopadnout jídlo s obsahem silných hořkých piv. Vyvážené poměry piva a ostatních surovin se vždy vyplatí i v marinádách určených k naložení žeber a masa před grilovačkou.
Pivo je skvělé do marinád na maso.
Pozor na zbytkový alkohol
Tématem zbytkového alkoholu v jídle po vaření nebo pečení se zabývalo několik vědeckých studií. Z nich vyplývá, že alkohol, který se odpařuje při teplotě kolem 80 °C, částečně zůstává v pokrmech. Vždy záleží na délce tepelné úpravy, množství a typu alkoholu. Při pokusech byly naměřeny vysoké koncentrace až 80 % alkoholu u jídla, které bylo vařeno pouze 2 minuty. A dokonce i při dvouhodinovém pečení masa byly naměřeny 5% hodnoty. Pokud tedy například hodláte řídit, je s tím potřeba při konzumaci jídla s obsahem piva počítat.
Co si uvařit s pivem?
Možnosti jsou nekonečné. Pivo se využívá v marinádách na grilování, v omáčkách, v těstech naslano, ale i nasladko, v polévkách, peče se z něj chleba a přidává se i do mletých mas. Ať jste, nebo nejste milovníci piva, vyzkoušejte lahodné pivní recepty, které vás jistě překvapí a potěší. Co třeba uvařit si z piva polévku?
Pivní polévka
Ingredience:
- 1 cibule
- 50 g másla
- 30 g hladké mouky
- 500 ml zeleninového vývaru
- 500 ml světlého méněstupňového piva
- 100 ml smetany
- 1 žloutek
- muškátový oříšek, sůl a mletý pepř na dochucení
- 150 g slaniny nakrájené na kostičky
- krutony z chleba, hodí se i česneková topinka
Příprava:
1. V kastrolu na másle opečeme dosklovata kostičky cibule. Přidáme mouku a krátce opečeme. Přilijeme zeleninový vývar a pivo a za stálého míchání vše přivedeme k mírnému varu a povaříme asi 5 minut. Pozor, pivo při vaření pění, proto je dobré vařit polévku ve větším kastrolu.
2. V misce rozšleháme smetanu se žloutkem, vlijeme do polévky, osolíme ji a okořeníme a krátce povaříme. Pro větší krémovost a pěnivost ji můžeme rozmixovat tyčovým mixérem.
3. Při servírování ozdobíme polévku rozškvařenou slaninou a krutony. Hodí se k ní i křupavé topinky s výbornou pivní pomazánkou.
Variant pivních polévek je mnoho, například tato s bramborami.
Z pivního těsta můžete připravit i palačinky, naslano či nasladko. Záleží jen na vaší chuti:
Pivní palačinky
Palačinky z pivního těstíčka se šunkou
Ingredience:
- 250 g hladké mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 200 ml mléka
- 200 ml světlého piva
- 50 g bílého jogurtu
- 3 vejce
- olej nebo máslo na smažení
- pro slanou variantu: 150 g šunky nakrájené na kostičky
- pro sladkou variantu: marmeláda a moučkový cukr
Příprava:
1. Do mísy prosejeme mouku s práškem do pečiva. Přidáme mléko, pivo, jogurt a vejce. Umícháme hladké těsto a necháme ho asi 15 až 20 minut odležet.
2. Slaná varianta: Na pánvi rozehřejeme olej nebo máslo a orestujeme na něm část kostek šunky. Přelijeme je částí palačinkového těsta a necháme zapéct. Totéž uděláme se zbývajícími kostkami šunky a zbývajícím těstem. Při servírování můžeme palačinky posypat jemně nastrouhaným sýrem.
3. Sladká varianta: Z těsta usmažíme palačinky, potřeme je marmeládou a pocukrujeme.
Vyzkoušejte i další recepty s pivem:
Dalamánek s trhaným krůtím v pivní šťávě
Cibulové kroužky v pivním těstíčku
Zapečené klobásky se zelným salátem
Do piva si můžete naložit i hermelín:
Naložte si hermelín do piva podle našeho receptu.